13. 9. 2019 v 19:00

Vitka

Osud mladé talentované brněnské skladatelky, dirigentky a femme fatale Vítězslavy Kaprálové očima spisovatelky Kateřiny Tučkové a režisérky Anny Petrželkové.

Příběh o závratném vzestupu mladé ženy, která se dokázala prosadit v oblasti, jež je dodnes vyhrazena především mužům. Ženy, jejíž život byl fascinujícím koktejlem výjimečného nadání a píle, ale i svobodomyslnosti, nespoutanosti a náruživosti, kterými šokovala své okolí. Žila všemu navzdory – jakoby věděla, že na všechno, co chce stihnout, jí zbývá pouhých pár let mezi dvěma válkami.

Zastavila ji až předčasná smrt - zemřela v pětadvaceti letech v roce 1940 ve francouzském Montpellier. V té chvíli však už za sebou měla bohaté autorské dílo, které komponovala od devíti let, dirigovala pražskou filharmonii, londýnský orchestr BBC, byla životní i tvůrčí partnerkou o pětadvacet let staršího Bohuslava Martinů, s jehož ženou Charlottou tvořili slavný milostný trojúhelník. Či mnohoúhelník, vezmeme-li v úvahu její četné milence, mezi nimiž nechyběli slavní představitelé meziválečné avantgardy pobývající toho času v Paříži.

Kdyby přežila, byla by jednou z nejslavnějších českých žen.

Napsala Kateřina Tučková

Režie: Anna Petrželková

Dramaturgie: Lucie Němečková

Scéna: Lenka Odvárková

Kostýmy: Hana Knotková

Hudba: Vítězslava Kaprálová, Bohuslav Martinů, Petr Hromádka

Pohybová spolupráce: Adam Mašura

Inspice: Lenka Jirků

Asistent režie: Matej Synák

 

Premiéra 23. února 2018 ve Velkém sále DHNP

 

foto: Jakub Jíra
Délka: 140 minut