
AudioCafé podzim 2025
Podzimní běh projektu Fakulty sociálních věd Masarykovy univerzity, Centra experimentálního divadla a Českého rozhlasu s fokusem na současnou audio-dokumentární tvorbu.
AudioCafé – podzim 2025
Téma: Ve stínu
Zvukové dokumentární úterky, vždy ve 20h. Poslech a debata s autory.
23. 9. 2025 / Hospoda
Vít Kubant, Martin Štorkán: Stoupenci
Jakou sílu má manipulace a bezmezná důvěra? Posluchači skrze podcastovou sérii nahlédnou za oponu kutnohorské sekty. Vzhledem k tomu, že stále probíhá soudní jednání, je případ stále živý a aktuální. Zaujal mě detektivní způsob vyprávění, který posluchače vtáhne na místa a do dění.
30. 9. 2025 / Studio CED
Roman Štětina: Salome. Erotika jako zaměstnání. Čím nás fascinuje a čím manipuluje?
Audiodokument představuje příběh jedné mladé ženy v určitých kruzích známé jako Salome. Salome je studentkou umělecké školy a před několika lety začala souběžně pracovat jako tanečnice ve strip klubu. Jaké to je, žít dvojí život a neustále přecházet z jednoho prostředí do druhého? Příběh Salome natočil Roman Štětina.
14. 10. 2025 / Studio CED
Jitka Uhnavá: Duhové děti Boží
Audiodokument absolventky FSS, který se zabývá paradoxem věřících homosexuálů. Snaží se odbourat stigmatizaci a zajímavé je porovnání dvou akcí - Prague Pride s Celostátním setkáním křesťanské mládeže.
18. 11. 2025 / Studio CED
Jiří Slavičínský: Nechat to bejt
Spolupráce Ivana Kačura s autorem dokumentu vznikla z mnoha deníkových nahrávek. Vzniká tak poetický (auto)portrét tvořivého člověka a jeho života s nemocí. Dokument je velmi dobře zpracován a hezky se poslouchá.
2. 12. 2025 / Studio CED
Rozhlasový dokument Českého rozhlasu Olomouc zkoumá psychologický dopad povodní na obyvatele zasažených oblastí. Prostřednictvím výpovědí místních a odborníků na duševní zdraví odhaluje, jak přírodní katastrofa ovlivňuje psychiku jednotlivců i komunit.
16. 12. 2025 / Studio CED
Sabina Vrbková: Nechci umírat sama
Sabina Vrbková si v dokumentu nazvaném Nechci umírat sama povídá s lidmi, kteří se ocitli na konci své životní pouti, a snaží se rozptýlit jejich pocit samoty. Poznala, že tato setkání pomáhají nejen umírajícím, ale také jí samotné, a uvědomila si důležitost lásky a soucitu, na které má člověk sklon zapomínat.
Termín brzy
Ivona Remundová (a Filip Remunda): Rychlá a neklidná
Osobní příběh autorky, která až v dospělosti zjistila, že její celoživotní potíže pramení z dosud nediagnostikovaného ADHD. Dokumentem zachycuje rok svého života, kdy se snažila svoji diagnózu pochopit. Pozornost věnuje také přehlížení ADHD u žen a dívek, čímž otevírá diskusi o genderových rozdílech v diagnostice.
Dokument Rychlá a neklidná ukazuje, formou takového autorského deníku, cestu vypořádání se se sebou samou. Autorka Ivona Remundová si v nahrávkách prochází diagnostikováním ADHD a smířením se, se svými vlastními pocity, chováním a reakcemi na okolní svět.