Mobile menu
Fakta o klimatu – Co víme o klimatické změně?

Fakta o klimatu – Co víme o klimatické změně?

Zprávy o klimatické změně a o tom, jak ji můžeme ovlivnit jsou někdy protichůdné, často vytržené ze souvislostí, někdy mohou vypadat jako náhodné výkřiky, jindy jako souboj “alarmistů” a “popíračů”. Jak se v tom vyznat? Přednáška O. Přibyla a M. Lahody pomůže laikům zorientovat se v tématu.

Co víme o klimatickém systému s jistotou a co naopak víme jen přibližně? Na čem stojí přesvědčení, že současné změny klimatu způsobuje lidská činnost? Jaký můžeme očekávat další vývoj, jaké dopady jsou nevyhnutelné a co je možné ovlivnit? Jak vypadají různé scénáře vývoje? V čem jsou nepřesné nebo chybné argumenty stávkujících studentů nebo skeptiků? 

Přednáška Ondřeje Přibyla a Marka Lahody srozumitelně a přehledně prezentuje informace obsažené ve vědeckých zprávách, odkazuje na dostupná data a celkově pomáhá ukotvit diskusi v souvislostech. Přednášející jsou součástí projektu faktaoklimatu.cz.

Hosté

Marek Lahoda

Vystudoval teoretickou fyziku, několik let učil na Masarykově univerzitě předmět “Změny klimatu”. V současné době se zabývá řešením skupinových konfliktů a systemickými intervencemi v organizacích.

Ondřej Přibyl

Doktorský student Fyzické geografie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, na částečný úvazek pracuje na Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe). První dva měsíce letošního roku strávil prací na české polární základně v Antarktidě.

HaDivadlo, Divadlo Husa na provázku a platforma Terén se klimatickými změnami a environmentálními tématy cíleně věnují i nadále ve svých uměleckých i doprovodných programech.

Záznam přednášky

english