
CED Talks: Kolektivní vedení
Sklepní scéna CED, 22. května 2025 v 16:00
Debata mezinárodní diskuzní platformy CED Talks na téma kolektivního vedení kulturních institucí ve spolupráci s festivalem Divadelní svět Brno 2025. V čem spočívají jeho výhody a co je naopak největší výzvou? Jak může kolektiv fungovat v hierarchicky nastaveném systému? Co je potřeba změnit?
CED Talks: Kolektivní vedení / Collective Leadership ve spolupráci s festivalem Divadelní svět Brno 2025 se uskuteční 22. května od 16:00 na Sklepní scéně CED v Brně. Debata proběhne v angličtině bez tlumočení.
Kolektivní vedení, jak umělecké tak administrativní, se v divadelní historii objevuje už dlouho. Přesto je tento fenomén stále vnímán jako něco podivného, nebo dokonce nepředstavitelného. Hosté CED Talks budou tentokrát společně s moderátorkou, dramaturgyní Sodjou Lotker promýšlet otázky a témata související se sdílenou odpovědností i praktickými administrativními problémy, zaměří se ale především na vytváření prostoru pro více hlasů, na “sdílené myšlení”, které lze vnímat především pozitivně, jako možnost vidět věci v přítomnosti druhých jasněji, zodpovědněji, a ve vzájemných vztazích. Jak se vypořádat se společným “my” ve vysoce individualizované kultuře? A jaké jsou překážky, kterým musíme čelit, abychom dosáhli kolektivity?
Diskutující: Mazlum Nergiz, dramaturg a autor, člen vedení Schauspielhaus Wien, Justina Grecová, dramaturgyně a režisérka, člen budoucího vedení divadla HaDivadlo a Klaudia Klembarová, členka vedení kulturního centra CO.LABS.
Mazlum Nergiz, Schauspielhaus Wien
Současné umělecké vedení Schauspielhaus Wien poskytuje prostor pro sdílení rozmanitých příběhů a přístupů a vytváří podmínky pro politické, podporující a různorodé divadlo silných výrazových forem, které je zaměřeno lokálně a zároveň spolupracuje na mezinárodní úrovni. Marie Bues, Martina Grohmann, Tobias Herzberg a Mazlum Nergiz chtějí být otevřeným vedením vzdělávací instituce uvažující a vystupující inkluzivně, feministicky, antirasisticky a ekologicky udržitelně.
Mazlum Nergiz se narodil se v roce 1991 v tureckém Diyarbakıru, píše divadelní hry, prózu a eseje. Studoval kulturní antropologii, srovnávací literaturu, mediální umění a divadlo v Berlíně, Výmaru a Amsterdamu. Jeho hra „Coma“ byla v roce 2021 oceněna stipendiem Hanse Gratzera, které uděluje Schauspielhaus Wien. Působil jako režisér v Schauspiel Hannover a společně s Enisem Macim ve Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz. Od sezóny 2023/24 je součástí uměleckého vedení Schauspielhaus Wien. Jeho hra „Am Fluss“ v režii Christiane Pohle měla premiéru 30. listopadu 2024.
Justina Grecová, JAMU / HaDivadlo Brno
Trojice mladých tvůrců Jan Doležel, Justina Grecová a Jana Vaverková bude od sezóny 2025/26 novým uměleckým vedením HaDivadla. Kolektivním přístupem chce tento tým vnést čerstvý impuls do fungování současné zřizované české divadelní scény, bořit tendence k soutěživosti a direktivnosti a nahrazovat je sdílením a dialogem. Klíčovým pojmem je naslouchání jako gesto, které vede k rovnováze sil, etické vnímavosti a mezilidské angažovanosti.
Justina Grecová se narodila v roce 1999 v Praze. Po maturitě na Gymnáziu Jana Keplera byla přijata na hebraistiku a židovská studia na FF UK, kde absolvovala první ročník. Dále navázala studiem dramaturgie na DF JAMU v Brně. Ve své tvorbě se pohybuje na polích mezi dramaturgií, režií a scénografií a zabývá se performativní prací s materiálem, objektem a vizuálními přesahy. Působí v tvůrčím kolektivu spolu s Janem Doleželem a Janou Vaverkovou. Své bakalářské studium obhájila diplomovou prací na téma hledání možností kolektivní tvorby.
Klaudia Klembarová, CO.LABS Brno
CO.LABS je otevřená, kreativní a nezávislá platforma, která aktivně podporuje, rozvíjí a posiluje kulturní sektor v regionu. Za tímto účelem vytváří širokou škálu podpůrných výzev a programů, které slouží jako opora pro umělkyně*ce a nezávislé kulturní subjekty bez stálého prostoru.
CO.LABS funguje jako sdílený prostor nejen k procesu tvorby a práce, ale i k prezentaci, seberozvoji a vzájemné spolupráci. Vedle této podpůrné role realizuje vlastní kurátorské koncepce zaměřené na autorské projekty z oblasti současného performativního, hudebního a výtvarného umění, stejně jako z oblasti společenské angažovanosti.
Od svého vzniku je CO.LABS veden kolektivně: Alexandra Bolfová, Juraj Augustín, Klaudia Klembarová a Simona Augustín. Platforma otevřeně artikuluje a prosazuje principy horizontální organizační struktury a kolektivních procesů v rámci managementu i každodenního provozu.
Klaudia Klembarová je kulturní manažerka a projektová koordinátorka působící v Brně. Vystudovala obory Sdružená uměnovědná studia a Management v kultuře na Masarykově univerzitě. Sehrála klíčovou roli v týmu při formování nezávislé umělecké scény kolem divadla BuranTeatr, ze kterého se později vyvinulo kulturní centrum CO.LABS.
Klaudia spolupracuje s různými uměleckými a kreativními kolektivy, včetně performativní platformy Averze_ či kreativního týmu Nebál. Kromě toho se věnuje koordinaci a přípravě festivalu Film a architektura v Brně. Úzce spolupracuje také individuálně s umělci na různorodých projektech.
V CO.LABS se zaměřuje na strategické plánování a mezinárodní aktivity, posilování vazeb a podporu spolupráce v rámci brněnských komunit a tvůrčí scény.
Debatu moderuje Sodja Lotker
Debata proběhne v angličtině bez tlumočení.
Sklepní scéna CED
22. května 2025 v 16:00
Vstup volný