Mobile menu
VISEGRAD FOCUS: Belarus - Presentation of Belarusian literature at BRAK in Bratislava

VISEGRAD FOCUS: Belarus - Presentation of Belarusian literature at BRAK in Bratislava

Během knižního festivalu v Braku se v Bratislavě uskuteční prezentace běloruských autorů. Součástí prezentace bude výstava knih běloruských autorů.

Během Bratislavského knižního festivalu  #BRaK , který se uskuteční od 11. do 15. 5. 2022 v kulturním centru Nová Cvernovka pod heslem "Nebáť sa nerásť", se představí běloruští autoři a autorky projektu ZAOSTŘENO NA BĚLORUSKO/ VISEGRAD FOCUS BELARUS:  

Uladzimir Arlov, Alexander Lukašuk, Sjarhej Kalenda a Eva Vežnavec.

 

Svou tvorbu představí v rámci multižánrového 9. ročníku tohoto mezinárodního festivalu, jehož součástí jsou kromě prodejní výstavy knih z malých a středních vydavatelství také diskuse s autory a autorkami, workshopy, dětský program, koncerty, divadelní představení, či výstavy.

 

→  https://brakfestival.sk/index.php?lang=sk

https://www.facebook.com/events/1131962060912407

https://www.facebook.com/events/2036743713172187/?ref=newsfeed

 

 

Běloruští autoři a autorky projektu se konkrétně představí v těchto bodech programu:

 

                                                  SOBOTA 14. 5.

17:00 _ fokus Bielorusko vol.1 – Arlov, Lukašuk

Kabinet pomalosti

Uladzimir Arlov (Уладзімір Арлоў) je prozaik, básník, historik. Absolvoval štúdium na Fakulte histórie Bieloruskej štátnej televízie v Minsku. Pracoval ako učiteľ, novinár, redaktor vo vydavateľstve. Prvé texty publikoval v študentskom samizdate, kvôli ktorému sa dostal do hľadáčika KGB. Je autorom mnohých kníh – či už prózy, poézie, alebo historických esejí. Jeho diela boli preložené do niekoľkých európskych jazykov vrátane češtiny. Dostal viacero významných ocenení, napríklad cenu Európsky básnik slobody či Cenu Jerzyho Giedroycea za nejlepšiu bieloruskú knihu roka. Alexander Lukašuk je spisovateľ, bývalý riaditeľ bieloruskej stanice Slobodná Európa. Diskusiu moderuje Peter Milčák.

 

18:00: Saša Filipenko (BY): Príbeh o chlapcovi a krajine, kde sa nič nemení

Park de Palma

Svetlana Alexijevič tvrdí o bieloruskom spisovateľovi Filipenkovi, novinárovi, moderátorovi televíznych programov, že je jedným z tých mladých autorov, ktorí sa okamžite stali vážnymi spisovateľmi. Kniha Bývalý syn (ej publishing, 2022) Sašu Filipenka bola v Bielorusku zakázaná a jej uvedenie sa preto konalo v Kyjeve. V roku 2021 ho PEN International vyhlásil za obeť cenzúry. Šestnásťročný chlapec upadne do kómy a preberá sa po desiatich rokoch. Ocitne sa však v krajine, v ktorej sa za desať rokov nezmenilo absolútne nič. Vládne jej ten istý človek, mladí ju húfne opúšťajú a každý protest je potlačený. Diskusiu s autorom moderuje Michal Hvorecký. Ukážku z knihy Bývalý syn číta Andrej Remeník.

 

                                                 NEDĚLE 15. 5.

 

14:00 fokus Bielorusko vol. 2 / Kalenda, Vežnavec

Ateliér Svetlík

Sjarhej Kalenda (Сяргей Календа, nar. 1985 v Kapylu) je spisovatel a redaktor, vzděláním kulturolog a hebraista. Absolvoval Fakultu mezinárodních vztahů Běloruské státní univerzity, vystudoval také literaturu a filozofii na Běloruském kolegiu. V dětství absolvoval uměleckou školu hry na klarinet a saxofon, v posledních letech se věnuje i výtvarnému umění a je profesionálním kadeřníkem.

Kalenda je členem Běloruského PEN klubu a Svazu běloruských spisovatelů. Vydal na tucet prozaických knih, z nichž se některé dostaly do užšího výběru různých literárních cen: např. autobiografická zpověď Cesta na konec lůžka (Падарожжа на край ложка), povídková sbírka Občas pankáči umírají (Часам панкі паміраюць) či sbírka pro děti Baltské ponožky (Балтыйскія шкарпэткі). S první ženou výtvarnicí Vasilisou Paljaninou založil a jako šéfredaktor vydával časopis aktuální prózy Makulatura (vyšlo 10 čísel, jedno z nich bylo věnováno slovenské literatuře). Od roku 2017 vydává literární občasník Minkult. V roce 2021 absolvoval tvůrčí rezidenci v Brně, kde pracoval na knize o biblických přikázáních a editorsky připravil tematické číslo občasníku Minkult s podtitulem Virus a volby.

Eva Vežnavec (Ева Вежнавец), skutočným menom Svjatlana Kurs (Святлана Курс), absolvovala studium na Filologickej fakulte Bieloruskej štátnej univerzity. Po politicky motivovanom prepustení zo štátneho rozhlasu vystriedala zamestnania ako predavačka, detská opatrovateľka či upratovačka v niekoľkých európskych krajinách a v USA. Potom sa vrátila do Bieloruska a spolupracovala ako novinárka s viacerými nezávislými médiami, v posledných rokoch sa usadila v poľskej Varšave. Je autorkou kníh Cesta jednej mrchy (Шлях дробнай сволачы, 2008) a Pre čo si ideš, vlk (Па што ідзеш, воўча, 2021). Poslednú spomenutú novelu začala písať na Villa Aurora v Los Angeles ako štipendistka nemeckej spolkovej vlády. Diskusiu moderuje Peter Milčák.

 

******************************************************************

BRaK – Bratislavský knižní festival vznikl v roku 2013 s cílem vytvořit prostor zejména pro nezávislé knižní tvůrce a jejich díla a jeho součástí je od začátku tzn. prodejní výstava knih z malých a středních vydavatelství. V centru jeho pozornosti stojí zájem o aktuální podoby, proměny a funkce knižního média.

Mezinárodní knižní festival BRaK propojuje knižní kulturu s dalšími oblastmi umění a každý rok přináší multižánrový program, který se skládá z diskusních panelů, autorských střetnutí, přednášek, tvořivých dílen, filmových a divadelních produkcí, performancí a koncertů. BRaK poukazuje na pestrost slovenského vydavatelského prostředí, podněcuje inovativní knižní projekty a mezinárodní spolupráce, napomáhá rozvoji kulturní infrastruktury a zvyšuje citlivost na kvalitu knižní produkce.

 

******************************************************************

Projekt Zaostřeno na Bělorusko je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím visegrádských grantů Mezinárodní visegradský fond - @visegradfund. Posláním fondu je prosazovat myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.

#VisegradFund
#V4
#Visegrad

english