Mobile menu
SKÁCEL STO

SKÁCEL STO

V letošním roce si Brno připomíná sté výročí narození významného moravského básníka Jana Skácela (1922–1989). Po celý rok budou probíhat tematické akce, přičemž řada z nich se uskuteční přímo v den výročí: v pondělí 7. února.

 

Oslavu zahájí dvě výstavy připomínající tvorbu Jana Skácela – odpoledne bude otevřena instalace s názvem Básně 2022 v Moravské zemské knihovně, na kterou naváže výstava A náhle jsme tu navěky… v Moravském zemském muzeu v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu.  Zde se také uskuteční předpremiéra nového dokumentu ČT Hledání Jana Skácela, spojená s úvodem tvůrců dokumentu.

Výročí vyvrcholí večerem hudby a poezie Jukebox Skácel na Sklepní scéně Centra experimentálního divadla, kde na básníka zavzpomínají jeho souputníci. Večerem provede Miloš Štědroň.

Program

15:30, Moravská zemská knihovna, Kounicova 65a
JAN SKÁCEL: BÁSNĚ 2022

Moravská zemská knihovna se na dobu jednoho měsíce promění v otevřenou sbírku básní Jana Skácela. Přes čtyřicet oslovených čtenářů Skácelových básní přispělo svými komentáři, interpretacemi či postřehy k instalaci Skácelových básní v prostoru. Návštěvníci prezentace si tak budou moci „zalistovat“ nejenom Skácelovými verši, které budou rozmístěny v budově knihovny, ale současně se inspirovat čtenářskými postřehy. Mezi účastníky projektu patří například básník Petr Borkovec, dramaturg Martin Glaser, kastelán Aleš Kadlčák, spisovatel Pavel Kohout, Věra Kunderová, ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, ilustrátor Petr Sís, předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová a řada dalších. Instalace je přístupná od 7.2. do 28.2 v budově Moravské zemské knihovny Kounicova 65a v Brně.

https://www.facebook.com/events/324189609722558

 

17:00, Moravské zemské muzeum, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu v Brně
HLEDÁNÍ JANA SKÁCELA

Situačně-poetický dokument ke 100. výročí narození básníka, prozaika, novináře, pijáka, vášnivého kuřáka, Brňáka, milovníka krajiny a lidí Jana Skácela v režii Kateřiny Dudové a Michaela Jiřince.

Hledání Jana Skácela – 52 min, 2022, ČT

režie: Michael Jiřinec, Kateřina Dudová

Scénář: Eva Pospíšilová, Kateřina Dudová, Michael Jiřinec

hudba: Tomáš Vtípil

kamera: Petr Koblovský

produkce: Kateřina Zavadilová, Markéta Klišová

dramaturgie: Irina Minaříková

Tvůrci dokumentu se rozhodli přistupovat k Janu Skácelovi jako k subjektu literárně-společenských dějin, jehož role v soukolí režimních a kulturních události je neochvějná a často – v dnešní době – až zbožšťována či jinak přikrášlovaná. Ve filmu se pokouší vymezit vůči zažitým představám o Janu Skácelovi – a zároveň interpretacím díla Jana Skácela v minulosti. Interpretují jej sérii vlastních obrazů.

Vybrali si cestu hledání, která je postavená na místopisném ohledávání života básníka a na setkáních (v těchto místech) s různými osobnostmi. Jednotlivé obrazy mají vytvářet pomyslnou cestu k Janu Skácelovi, ale zároveň jsou pokaždé křižovatkami. Ať už se budeme nacházet v místech, kde se přírodovědec a spisovatel Jiří Sádlo pokouší zachytit přírodní lásky a květnaté oblíbence básníka (ale zároveň postihnout Moravu, protože Skácelova poetická scenérie je moravská) nebo v ulici Skácelově – spolu s básníky Petrem Hruškou a Pavlem Kolmačkou, kteří dokážou pojmenovat nepojmenovatelné: vysoké i nízké – tak pokaždé je to přibližování se Skácelovi. Série obrazů byla sestavená jako vypovídající mozaika toho, co z básníka přetrvává.

 

18:30 Moravské zemské muzeum, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu v Brně
A NÁHLE JSME TU NAVĚKY…

Moravské zemské muzeum připomene život a dílo Jana Skácela (1922–1989) výstavou, která návštěvníkům představí dobové fotografie, autorovy publikace, ukázky rukopisů, ocenění, bibliofilií, několik originálních personálií a také – a hlavně básníkovy osobité verše.

Světově známý spisovatel Milan Kundera o jeho tvorbě napsal: „Jeho verše jsou takřka neuvěřitelným spojením největší možné prostoty s nejhlubším a zcela originálním zamyšlením.“ Zde Kundera krásně vystihl podstatu této lyriky, která s halasovskou úsporností, osobitou eufonií a hláskovou instrumentací tak sugestivně a jímavě dotváří náš svět:

 

„Ještě si přiťukneme
a vypijem to tiše.
Nikomu nepovíme,
co víno o nás zná.

A spadne hvězda.
Tenká jako plíšek.
A voda blízko mostů
bude stříbrná.“

(Báseň Přípitek)

Výstava je k vidění od 7. 2. do 24. 4. 2022 v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně.

https://www.facebook.com/events/322050619681717/

 

19:30 Centrum experimentálního divadla, Sklepní scéna, Zelný trh 9
JUKEBOX SKÁCEL / DJ ŠTĚDROŇ

Večer pro Jana Skácela. Setkání a vzpomínání lidí, kteří básníka Jana Skácela znali nebo se s ním ve svém životě setkali. Pro tuto jednu noc se Sklepní scéna Centra experimentálního divadla promění v dnes již neexistující podnik Bellevue. Mimořádnou narozeninovou oslavou provází a hudbu z různých podivných strojů pouští neodolatelný DJ Miloš Štědroň.

https://youtu.be/ZB5Pp5M2Zwo 

 

 

***************************************

Akce je připravována ve spolupráci s TIC BRNO.

english