Mobile menu
SKÁCEL STO: celoroční oslavy

SKÁCEL STO: celoroční oslavy

V letošním roce si Brno připomíná sté výročí narození významného moravského básníka Jana Skácela (1922–1989). Po celý rok proto budou probíhat tematické akce, přičemž řada z nich se uskutečnila již přímo v den výročí v pondělí 7. února 2022.

Jan Skácel a jeho poezie

přednáška spisovatelky Sylvie Richterové

čtvrtek 24. března 2022 od 17:00

Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, 1. poschodí

První z doprovodných akcí MZM k instalované skácelovské výstavě a jedna z mimořádných příležitostí, jak se k této básnické osobnosti přiblížit.

Spisovatelka, básnířka, bohemistka a profesorka italských univerzit Sylvie Richterová přijede do rodného Brna a promluví o svých setkáních s Janem Skácelem, osobních, čtenářských i překladatelských. Na básníkovo dílo nabídne i odborný pohled.

Před přednáškou a po ní je také možné si prohlédnout skácelovskou expozici a celý zážitek z večera umocnit.

Více najdete na webu MZM:
http://www.mzm.cz/aktuality/jan-skacel-a-jeho-poezie/

FB událost akce: https://m.facebook.com/events/356762112996232/?ref=newsfeed&_rdr

 

Jan Skácel: Život, dílo, doba

přednáška profesora Jiřího Trávníčka

čtvrtek 7. 4. od 17:00

Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, 1. poschodí

Čím byl a je Jan Skácel v české literatuře? Jak souvisí jeho dílo s dobou, v níž žil? Je to skutečně jen básník věčných témat a sladkobolný idylik?

Nad těmito i dalšími otázkami z publika se zamyslí Prof. PhDr. Jiří Trávníček, M.A. (Ústav pro českou literaturu AV ČR, Filozofická fakulta MU), který patří k našim největším odborníků na dílo Jana Skácela. Je také jedním z kurátorů současné skácelovské výstavy, kterou budou moci posluchači před či po přednášce v přilehlém sále navštívit.

FB událost akce: https://www.facebook.com/events/3113572082230955/?ref=newsfeed

česky