Mobile menu
Umělcem v Bělorusku: Nastassja Kudasavová a Sjarhej Kalenda

Umělcem v Bělorusku: Nastassja Kudasavová a Sjarhej Kalenda

V neděli 16. května přijeli do České republiky běloruští spisovatelé Nastassja Kudasavová a Sjarhej Kalenda. Spisovatelé byli pozvaní na rezidenční pobyt, který vznikl na popud Ambasády nezávislé běloruské kultury, Centra experimentálního divadla a Moravské zemské knihovny. Pobyt tvůrců organizuje a financuje Moravská zemská knihovna a zajišťuje je jeho sekce České literární centrum.

Rezidenční pobyt je naplánován až do 16. června, přičemž oba spisovatele čeká série autorských čtení a besed na univerzitách a v divadlech osmi českých měst. Závěrečnou akcí jejich kulturního programu je čtení a diskuse v Divadle Husa na provázku v pondělí 7. června. Besedy s běloruským autorem Sjarhejem Kalendou se zúčastní také ředitel Moravské zemské knihovny prof. Tomáš Kubíček: „S napětím doufáme, že se bude s našimi rezidenty moci setkat i publikum na otevřené scéně. Jsem rád, že naše pozvání mělo tak velkou odezvu v Bělorusku a současně i v české kulturní obci. Především to druhé ukazuje, že hodnoty jako svoboda projevu a solidarita jsou v naší zemi platné, a to první pak, že v tomto smyslu má Česká republika v Bělorusku stále dobrou pověst.“

      

  ZLÍN
24. 5. Městské divadlo Zlín /moderuje Patrik Lančarič/
dopoledne: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
   
  LIBEREC
24. 5. Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
dopoledne: Technická Univerzita v Liberci /moderuje Jakub Železný/
   
  PLZEŇ
26. 5. Divadlo J. K. Tyla, Plzeň /moderuje Zdeněk Janál/
dopoledne: Západočeská univerzita v Plzni
   
  OSTRAVA / OPAVA
27. 5. Národní divadlo moravskoslezské, Divadlo „12“, Ostrava /moderuje Sandra Procházková/
dopoledne: Slezská univerzita v Opavě
   
  OLOMOUC
31. 5. Divadlo na cucky, Olomouc
dopoledne: Palackého univerzita v Olomouci
   
  HRADEC KRÁLOVÉ
3. 6. Klicperovo divadlo, Hradec Králové
dopoledne: Univerzita Hradec Králové
   
  ÚSTÍ NAD LABEM
7. 6. Činoherní studio, Ústí nad Labem
dopoledne: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
   
  BRNO
7. 6. Centrum experimentálního divadla, Divadlo Husa na provázku, Brno

 

Čtení a debaty budou zároveň streamované na internetu. Stream najdete na FB adresách zapojených institucí a na:

https://www.facebook.com/anbelkult

https://www.facebook.com/ced.brno

Sjarhej Kalenda

(Сяргей Календа, nar. 1985 v Kapylu)
je spisovatel a redaktor, vzděláním kulturolog hebraista. Absolvoval Fakultu mezinárodních vztahů Běloruské státní univerzity a oddělení literatury a filozofie Běloruského kolegia. Je členem Běloruského PEN klubu a Svazu běloruských spisovatelů. Vydal na tucet prozaických knih, z nichž se některé dostávaly do užšího výběru různých literárních cen, jde např. o autobiografickou zpověď Cesta na konec lůžka (Падарожжа на край ложка), povídkovou sbírku Občas pankáči umírají (Часам панкі паміраюць) či sbírku pro děti Baltské ponožky (Балтыйскія шкарпэткі). S první ženou výtvarnicí Vasilisou Paljaninou založil a jako šéfredaktor vydával časopis aktuální prózy Makulatura (vyšlo 10 čísel, jedno z nich bylo věnováno slovenské literatuře), od r. 2017 vydává literární občasník Minkult. Kalenda v dětství absolvoval uměleckou školu hry na klarinet a saxofon, v posledních letech se věnuje i výtvarnému umění a je profesionálním uznávaným kadeřníkem. Se svojí druhou ženou se stal otcem. Během rezidenčního pobytu v Brně plánuje dopsat knihu o biblických přikázáních a editorsky pracovat na dalším čísle občasníku Minkult s tématem Virus a volby.

Nasta Kudasavová

(Наста Кудасава, nar. 1984 v Rahačově)
je básnířka. Vystudovala ruskou filologii na Běloruské státní univerzitě a pak navazující magisterský program v oboru Literární věda tamtéž. První básně publikovala v 15 letech v týdeníku Naša Niva. Upozornila na sebe hned první sbírkou Listí mých rukou (Лісце маіх рук, 2006). Po studiu v Minsku několik let žila s manželem v Petrohradě, v Homelu nebo na běloruském venkově, avšak se po rozvodu vrátila do rodného Rahačova nad řekou Dněprem, kde vychovává syna a dceru. Dodnes vydala 4 básnické knihy, přičemž třetí – Mé nevymluvně (Маё невымаўля, 2016) – byla Běloruským PEN klubem uznána za vůbec nejlepší běloruskou knihu roku. V únoru 2021 se Nasta Kudasavová stala držitelkou ceny Michase Stralcova a u této příležitosti vyšel její první rozsáhlejší výbor Jaro. Rtům je těsno (Вясна. Вуснам цесна). Během rezidenčního pobytu v Praze by Nasta Kudasavová ráda připravila sbírku věnovanou tématu běloruského protestního roku 2020, psala nové texty a pracovala na překladech zajímavé udmurtské básnířky Larysy Orechovové.

česky