Mobile menu
large

Prosinec 2019

Plakáty Alexeye Klyuykova a Nely Klímové k inscenacím HaDivadla byly nominovány na cenu Czech Grand Design v kategorii Grafický designér roku 2019.

Více
large

Prosinec 2019

Ve filmových cenách Český lev je nominována Simona Zmrzlá na Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli a Jan Kolařík na Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli – oba za film Hastrman.

Více
large

Prosinec 2019

V Ceně divadelní kritiky získáváme hned několik nominací na prestižní ocenění:

Divadlo roku
HaDivadlo


Talent roku
Mark K. Hochman (herec HaDivadla)


Hudba roku
Tomáš Vtípil (hudba Woyzeck)

Více
large

Prosinec 2019

V anketě Divadelních novin se inscenace DHNP Don Quijote umístí jaké 3. nejlepší inscenace roku 2019. V anketě hlasuje 100 osobností české kultury.

Více
large

Prosinec 2019

Inscenace HaDivadla Woyzeck v režii Miroslava Bambuška získá nominaci na Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo.

Více
large

Prosinec 2019

Inscenace HaDivadla Maloměšťáci v režii uměleckého šéfa Ivana Buraje získá Cenu Divadelních novin jako nejlepší inscenace sezony v kategorii Činohra.

Více
large

Prosinec 2019

CED získává novou vizuální identitu a kompletní manuál k jejímu užívání. Jejím autorem je designér Jan Brož, který ihned zahájí práci na nových webových stránkách organizace.

Více
large

Prosinec 2019

U příležitosti 45. výročí založení Hanáckého divadla v Prostějově v roce 1974 uspořádá HaDivadlo speciální večer s názvem Let čtyřicet pět. Kromě osobností spjatých s divadlem vystoupí v rámci večera také Monika Načeva či Václav Koubek.

Více
large

Listopad 2019

Divadlo Husa na provázku vycestuje do Budapešti. Dne 10. listopadu se na přehlídce současného českého divadla v Maďarsku Csekkold v Katona József Színház představíme s inscenací Dynastie v režii Michala Dočekala.

Více
large

Listopad 2019

Zastupitelstvo města Brna schválí novou Zřizovací listinu CED a spolu s ní i novou organizační strukturu naší organizace.

Více
large

Říjen 2019

Premiéra inscenace Don Quijote v režii Jana Mikuláška zahajuje první sezonu, jež je plně v gesci nové umělecké šéfky Anny Davidové. Bezprostředně po premiéře získává inscenace ocenění Divadelních novin Sukces měsíce a zároveň dostaneme pozvání na mezinárodní festivaly Divadlo Plzeň a Divadelní Flora Olomouc.

Více
large

Říjen 2019

CED začíná vydávat vlastní časopis s názvem CEDIT. Redaktory jsou Barbora Liška a Jakub Liška. Redakční radu tvoří členové uměleckého vedení všech divadel a ředitel CED. Každým číslem prochází jedno hlavní téma. Tématem prvního čísla se stala Změna klimatu.

Více
large

Říjen 2019

Festival alternativního divadla a kultury příští vlna/next wave udělí výroční poctu Osobnost roku Tomášovi Vtípilovi – autorovi hudby k inscenaci Woyzeck.

Více
large

Říjen 2019

Nedílnou součástí zahájení činnosti platformy Terén je festival Terénní úprava. Dojde k prvnímu scénickému uvedení hudebně-dramatického díla Bohuslava Martinů Oidipus v režii Marka Thera. Inscenace vznikla ve spolupráci s Filharmonií Brno jako součást Moravského podzimu.

Během Terénní úpravy vystoupí také špičkoví hosté ze zahraničí – berlínská performerská skupina Gob Squad, argentinský hudební label Trrueno či japonská legenda alternativní klubové hudby Otomo Yoshihide.

Více
large

Říjen 2019

Zásadní událostí je vznik nové divadelní platformy pro performativní umění s názvem Terén. Jde o nesouborový typ divadla, které vzniká jako platforma pro vznik odvážných uměleckých projektů s přesahy do hudebně-dramatických forem, performativních koncertů, performancí, happeningů, intervencí do veřejného prostoru a akcí, jež v tržním prostředí nemají příležitost se prosadit. Jedním z cílů nové platformy je i setkávání oficiální a undergroundové kultury a spolupráce zřizované a nezřizované scény.

Více
large

Říjen 2019

Projekt CED ukončuje svou činnost. Nadále se všechny aktivity konají v rámci jednotlivých divadel nebo přímo pod hlavičkou CED.

Více
large

Září 2019

Divadlo Husa na provázku dostává oficiální pozvání Generálního konzulátu v New Yorku. Cílem pozvání jsou 2 představení Amadea v České národní budově v New Yorku u příležitosti druhého výročí úmrtí českého režiséra Miloše Formana. Představení se má zúčastnit rodina Miloše Formana, jeho přátelé a další významní hosté.

Více

Září 2019

CED zavádí důsledné třídění odpadů v celé organizaci.

Více
large

Září 2019

Na místo dramaturgyně Divadla Husa na provázku nastupuje Kateřina Menclerová, která předtím působila například v Městském divadle Zlín a v Divadle Petra Bezruče v Ostravě.

Více
large

Červen 2019

Došlo k otevření zrekonstruované Alžbětinské scény, kde vznikla letní kavárna. Po celý červen zde probíhal festival provazek.open. Vedle řady představení tu Provázek uspořádal i dětský den Přijela k nám pouť, sérii koncertů pod širým nebem, Bleší trh a další akce.

Více

Duben 2019

Proběhl výběr designéra plánového nového vizuálního stylu CED. Postupně proběhly rozhovory s významnými designéry a renomovanými studii 20YY Designers, studio Pixle, studio Mütanta či Anymade Studio. Ke spolupráci byl nakonec vybrán designér Jan Brož z někdejšího studia Parallel Practise.

Více
large

Březen 2019

Centrum experimentálního divadla a Národní divadlo Brno vyhrávají soudní spor s arcibiskupem Dominikem Dukou
o uvedení inscenací Naše násilí, vaše násilí a Prokletí v režii bosensko-chorvatského režiséra Olivera Frljice v rámci mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno.

Více

Březen 2019

MgA. Matyáš Dlab nastupuje jako umělecký šéf nově vznikající platformy pro performativní umění Terén. Spolu s ním nastupuje na místo produkční Soňa Borodáčová, a dramaturg MgA. Lukáš Jiřička, Ph.D.

Více

Únor 2019

Ve funkci končí dosavadní dlouholetá zástupkyně ředitele MgA. Petra Vodičková. Na její místo nastupuje MgA. Vanda Košuličová.

Dosavadní auditor CED Ondřej Petr se stává ekonomicko-správním náměstkem CED.

Více
large

Leden 2019

Na místo umělecké šéfky Divadla Husa na provázku nastupuje režisérka Anna Davidová (mj. Talent roku 2014). Spolu s ní nastupuje do divadla dramaturg Martin Sládeček, který předtím působil v Národním divadle Brno a ve Švandově divadle v Praze.

Více
english